Takže objevil, že když je dobré napájení a chlazení, tak se dá taktovat?
Odpovědět0 0
no prosím, a o vás nikdo nic nenapíše
Odpovědět0 0
Neberte to nijak ve zlém, ale k čemu to vůbec je dobré? Krom toho zjištění, že to jde, má to vůbec nějaké praktické využití? Myslím třeba normální OC u kterého není nutné chladit dusíkem, ale stačí vzduchem, nebo standardním vodníkem? Nabídne to pak nějaký podstatný nárůst výkonu a dá se to k něčemu reálně na tomto zařízení využít?
Odpovědět0 0
Je to dobre jako test hranic. My to zkouseli proto, ze jsme chteli vedet, jestli nema RPI nejaky cold bug - nektere CPU treba nejedou pod urcitou teplotu. U RPI4 jsme zjistili, ze meri teplotu CPU "jen" do -88˚C, nize uz nic.
Kdybyste nekdo chtel RPI poslat na obeznou drahu v nejakem cubesatu, tak tam budou takove teploty panovat ve stinu Zeme.
Co se tyce uzitku z pretaktovani na pevne zemi, je to spis o zjisteni, co selze jako prvni. My terba pri pretaktovani zjistili rozdil mezi Raspberry Pi 4 1/2/4GB a 8GB verzi. Ta je totiz bezproblemove pretaktovatelna az na 2350MHz s CooliPi a bez ventilatoru, zatimco 1/2/4GB verze konci tak nejak na 2100MHz maximalne a s zaetzi vsech 4 jader spis tak na 1750MHz. Duvod? Jina frekvence menice - 1.5MHz u 8GB verze oproti 1MHz u predeslych. Napovedelo nam prave pretaktovani a sledovani stability.
V praxi je to vsak jen na rekordy, nic vic. My sami jsme si overili, ze prave sweet spot pri pretaktovani je tesne pod 2400MHz a s pasivnim chlazenim. A ze nema smysl kupovat jine nez 8GB verze, pokud chcete pretaktovavat.
Pak prisel CM4 a Raspi 400, tam uz maji nove zapojeni PMIC menice, cili predpokladam ze tech 1.5MHz tam uz je, proto jdou tak snadno.
Co se clovek pri experimentovani nedozvi ;-)
Odpovědět1 0